Raspisan je Javni poziv za bespovratne potpore razvoju gospodarstva i obrtništva u ovoj godini na području Bjelovarsko-bilogorske županije.
- Riječ je o 10 mjera za koje smo osigurali ukupno 1,86 milijuna kuna. Pojedinačno najviše za nabavu novih i rabljenih strojeva i opreme gdje ćemo priznati troškove nabave rabljenih strojeva. Među 10 mjera novost je potpora za obnovljive izvore energije gdje se može bespovratno dobiti do 30 tisuća kuna – istaknuo je prilikom predstavljanja mjera župan Marko Marušić.
Dodao je da su i kod ovog javnog poziva prihvatljivi troškovi od 1. siječnja ove godine, a zahtjevi se mogu predati do 15. studenoga. Osvrnuo se i na financijske pokazatelje poduzetnika s područja Bjelovarsko-bilogorske županije u prošloj godini.
- Svi znamo da su vremena teška. Mene veseli da su naši poduzetnici, unatoč poremećajima na tržištu i krizi koja traje već treću godinu, povećali svoje prihode za 17 posto u odnosu na godinu ranije, što je za svaku pohvalu. Povećan je i broj zaposlenih za 187 osoba, povećan je i broj poduzetnika na području BBŽ za 90, tako da, s obzirom na sve okolnosti, mislim da možemo biti zadovoljni. Naravno da očekujem pozitivne učinke i od ovih potpora – kazao je župan.
Zahvalio je predsjednicima HGK, Županijske gospodarske komore Jakovu Ćoriću i Obrtničke komore Goranu Grgiću na pomoći u kreiranju mjera u suradnji s njihovim članovima.
- Ovih 1,8 milijuna kuna sigurno će dati poticaj malim poduzetnicima i obrtnicima jer jednostavno vremena su teška, a naročito malim poduzetnicima i obrtnicima. Kad počinju s poslom moraju pripremiti tehnologiju i projekte. Ta pomoć na početku je značajna, da ih se prepozna, da ih se vidi i otvori mogućnost za daljnji razvoj – istaknuo je predsjednik HGK Županijske komore Bjelovar Jakov Ćorić.
Dodao je kako je učinak mjera pomoći, a posebno Vladinih za vrijeme korone rezultirao najboljim pokazateljima rasta prihoda članica HGK u posljednjih 7, 8 godina. Prihodi su s 8,2 milijarde kuna porasli na 9,5 milijardi kuna. Broj zaposlenih u članicama HGK povećao se za oko 900. Ukupna dobit porasla je s 300 na 450 milijuna kuna, a plaća sa 4700 na 6200 kuna u 2021. godini. Istaknuo je kako je naročito rasla vrijednost investicija u dugotrajnu imovinu i to za nekoliko stotina milijuna kuna, što dugo nije zabilježeno.
Goran Grgić iz Obrtničke komore BBŽ istaknuo je kako ove mjere, osim financijskog imaju i psihološki učinak odnosno stvaraju ozračje da lokalna zajednica podržava obrtnike i razumije koliko su oni važni, pogotovo u neizvjesnim vremenima kao sada, gdje jedna kriza smjenjuje drugu. To, rekao je, daje vjetar u leđa da se ljudi odluče otvarati obrte. Ohrabruje i podatak o zadržavanju rasta broja obrta.
- U ovoj godini otvoreno ih je 45, što je manje u usporedbi s predpandemijskom 2019. godinom, kada ih je ostvoreno 100, ali pokazuje nastavak pozitivnog trenda i da obrtnici vjeruju u održivost obrtničkog posla – zaključio je Grgić.