Općina Podstrana kod Splita bila je domaćin redovitog sastanka Vlade sa županima, predstavnicima Udruge gradova i Hrvatske zajednice općina. Raspravljalo se o nekoliko aktualnih tema, od reforme zdravstva, unaprjeđenja sustava obrazovanja, novim prilikama koje se hrvatskim regijama otvaraju putem financijske perspektive 2021.-2027. godine te skorašnjim izmjenama Zakona o upravljanju državnom imovinom.
Što se reforme zdravstvenog sustava tiče, resorni ministar Vili Beroš podsjetio je da je riječ o vrlo opsežnom i složenom procesu koji bi trebao završiti do 2030. godine stvaranjem održivog sustava kojem je pacijent u središtu. U prvoj fazi predviđa se izmjena više od 50 zakonskih i podzakonskih propisa, a prvi korak su izmjene organskih zakona, onog o zdravstvenoj zaštiti te obveznom zdravstvenom osiguranju.
Specifični ciljevi reforme su jačanje javnog zdravstva i primarne zdravstvene zaštite gdje se u mnogim regijama osjećaju posljedice 12-godišnjeg neraspisivanja liječničkih specijalizacija za pojedine struke. Ministar je istaknuo da će se ići u jačanje domova zdravlja i zavoda za hitnu medicinu kojima upravljaju županije.
U sekundarnoj fazi predviđa se prijenos osnivačkih prava nad općim bolnicama sa županija na državu. Time bi država imala upravljačka prava nad 34 zdravstvene ustanove, a trenutačno ih ima nad 11, dok bi županije zadržale osnivačka prava nad 112 zdravstvenih ustanova, a trenutačno ih imaju nad 135.
Župan Marko Marušić u raspravi je podupro reformu zdravstva koja u fokus stavlja pacijenta odnosno podizanje kvalitete zdravstvenih usluga te iskoristio priliku i vezano uz najavljena ulaganja u prometnu infrastrukturu izrazio zahvalnost što je završetak gradnje brze ceste do Bjelovara uvršten u državni proračun te podsjetio da Bjelovarsko-bilogorska županija nema ni metra brze ceste.
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs među ostalim se osvrnuo na program gradnje dječjih vrtića te osiguravanje jednog besplatnog obroka po cijeni od 10 kuna za svu osnovnoškolsku djecu od drugog polugodišta. Vlada je za to osigurala 544 milijuna kuna u državnom proračunu. Osnivači škola odnosno gradovi i županije upoznati su, rečeno je, s obvezama koje im u tom pogledu predstoje.
Na sastanku u Podstrani najavljene su skorašnje izmjene zakona o upravljanju državnom imovinom. Najvažnija izmjena odnosi se na djelomičnu decentralizaciju upravljanja imovinom. Ta će se mogućnost pod određenim uvjetima dati županijama, velikim gradovima i gradovima sjedištima županija za nekretnine za koje procijenjena naknade ne prelazi 500 tisuća eura.
Pozdravljene su i mogućnosti koje će jedinicama lokalne i područne samouprave biti na raspolaganju putem financijske perspektive 2021.-2027. godine što će omogućiti daljnji razvoj gospodarstva i otvoriti priliku za ravnomjerniji razvoj slabije razvijenih područja.